2019 Contest & Competition Winners

Art Over 55

  • First Place
    • Acrylic: Susan Painter, Mohegan Lake
    • Oil: Susan Shalken, Mahopac
    • Watercolor: Susan Pezzello, Yorktown Heights
    • Mixed Media: Brian Augustowski, Cortlandt Manor
  • Best of Show
    • Susan Pezzello, Yorktown Heights

Baking

  • First Place (Adult)
    • Chocolate Chip Cookies: Sherry Zemnick, Yorktown Heights
    • Banana Bread: Ben Bloom, Peekskill
    • Peach Hot Pepper jam: Tricia Hudson, Katonah
  • First Place (Youth)
    • Sugar Cookies: Tara D.
    • Lemon Bars: Ava E.
    • Salsa fresca: Tara D.
    • Lemon Poppyseed Cupcake: Corey M.
    • Brookies: Kelly V.
  • First Place Cake Decorating
    • Far- out VW Bus: Susan Bielanski Sparer
  • Best of Show (Adult): Gina Franks, Yorktown Heights
  • Best of Show (Youth): - Amelia and Zachery B., Greenwich

Flowers

  • Best of Class
    • Hydrangea: Nash, Yorktown
    • Sun Flower: Carol Worsley, Katonah
    • Marigold: Linda Henning, Yorktown
    • Hardy Hibiscus: Liz Gould, Yorktown
    • Zinnia: Lenore Weiss, Somers
    • Impatiens: Timothy Hultz, Hopewell Junction
    • Impatiens: Lisa Schultz-Hultz, Hopewell Junction
    • Succulents: Carol Schultz, Cornelius Manor, NC
    • Coleus: Lisa Hultz, Hopewell Junction
    • Sedum: Linda Henning, Yorktown
    • Dahlia: Charlotte Morsch, Somers
    • Dahlia: Christiana Marietta, Briarcliff
    • Fairy Garden: Carol Schultz, Cornelius Manor, NC
    • Back to the Garden: Carolyn Worsley, Katonah
    • Woodstock/Back to the Garden: Pamela Schienle, Yorktown
  • Best of Show: Andrew O'Neal, Valhalla
  • Best of Show Dahlias: Marrietta Christin, Briarcliff
  • Best of Show Impatiens/Begonias: Donna Reilly, Cortlandt Manor
  • Best of Show Arrangement: Vishnu Patel, Yorktown

Lego

  • Best of Class
    • Joe Dwyer, Yorktown
    • Lannaz Nirai, Yorktown
    • Julia Essell, Yorktown
  • First Place
    • William Betz, Griffin Betz, Andrew Betz, Karl Essell, Erica Essell, Samuel Dwyer
  • Best of Show
    • Youth 1: Devin Robinson, Yorktown
    • Youth 2: Jake Lynch, Mohegan Lake

Livestock

  • Sheep Showmanship
    • Grand Champion: Avery Kim, Katonah
    • Reserve Champion: Nolan Keenan, Mahopac
  • Cow Showmanship
    • Senior Showmanship: Finn Keenan, Somers
    • Junior Showmanship: Ruby Molina, North Salem
  • Goat Showmanship (Novice)
    • Blue Ribbon: Keisha Gomez, Valhalla
    • Red Ribbon: Catie Caputo, Putnam Valley
    • Red Ribbon Lila Simone, Carmel
  • Goat Showmanship (Intermediate)
    • Blue Ribbon: Julian Ramos, Croton
    • Blue Ribbon: Amylyn Dietz, Yorktown
  • Goat Showmanship (Advanced)
    • Blue Ribbon: James Sasso, Croton
    • Blue Ribbon: Avery Kim, Katonah
  • Horse Showmanship
    • Blue Ribbon: Brooke Van Valkenburg, Lake Peekskill
    • Blue Ribbon: Brando Van Valkenburg, Lake Peekskill
    • Red Ribbon: Lila Simone, Carmel
    • Red Ribbon: Catie Caputo, Putnam Valley
  • Horse Showmanship (Senior)
    • Blue Ribbon: Victoria Federico, Putnam Valley
    • Blue Ribbon: Ashley Hall, Kent
    • Red Ribbon: Alexis Rapacioli, Garrison
    • Yellow Ribbon: Leah Santolo, Putnam Valley
  • Horse Showmanship (Adult)
    • Blue Ribbon: Samantha Doud, Putnam Valley
    • Red Ribbon: Jacob deMey, Putnam Valley
  • Horse Costume Contest
    • Grand Champion: "Cows Jump Over the Moon" Lila Simone and Catie Caputo
    • Blue Ribbon: "Football" Alexis Rapacioli, Ashley Hal and Brooke Van Valkenburg
    • Red Ribbon: "Married" Victoria Federico and Jacob deMey
    • Yellow Ribbon: "Artie Animals" Brandon Van Valkenburg and Leah Santolo

Needlework

  • Best of Class
    • Crochet: Susan Painter, Mohegan Lake
    • Crochet: Justine Rabuse, Yorktown Heights
    • Knitting: Loretta Lagonia, Yorktown Heights
    • Knitting: Audrey Caustheanasis, Mt. Kisco

Photography

  • First Place
    • Past to Present Grange: Sue Kravits, Amawalk
    • Pets & Other Animals: Pamela Schiemle, Yorktown Heights Still Life: Sue Kravits, Amawalk
    • Architecture: Barbara H Ward, Katonah
    • Patriotism: Valmana Strobel, Crompond
    • Barns Old & New: Sandra Soriano, Fishkill
    • Reflections: Duncan Browne, Lincilndale
    • Computer Enhanced: Marice Kaplan, Mohegan Lake
    • People/Youth: Valmana Strobel, Crompond
    • People/Adult: Marcie Kaplan, Mohegan Lake
    • People/Youth: James Sasso, Croton-on-Hudson
    • Animal/Youth: Veronica Lynch, Mohegan Lake
  • Best of Show
    • Barbara H. Ward, Katonah

Poultry

  • Senior Showmanship
    • Grand Champion: Sandra Garcia; Hooves, Beaks, and Bills 4H Club
    • Reserve Champion: Jordan Lutz, Muscoot Gang 4H Club
  • Novice Showmanship
    • Grand Champion: Ruby Molina, Muscoot Gang 4H Club
  • Bantam
    • Grand Champion: Sandra Garcia, White Plains
    • Reserve Champion: James Sasso, Croton
  • Standard
    • Grand Champion: Chris Howard, Putnam Valley
    • Grand Champion: Joe Branco, Cortlandt Manor
    • Reserve Champion: James Sasso, Croton

Produce

  • Best of Show:
    • Vegetable: Cookie Stark, Yorktown
    • Herb: R. Capsulo/A. Lee, Yorktown
    • Farm Market: Meadows Farm, Yorktown
    • Commercial Grower: Wilkens Fruit & Fir Farm
    • Civic Organization: MA Center, New Rochelle
    • Garden Arrangement: Heritage Hills Garden Club, Somers
    • Organic Garden Arrangement: Yorktown High School Skills & Achievement Class
    • Garden Freak or Novelty: Pamela Schienl, Yorktown